ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

20-LECIE HABITATU

Habitat w Polsce ma już 20 lat! HFH Gliwice zostało afiliowane w 1992 roku i jest w tej chwili najstarszą organizacją habitatowską w Europie. Jest to okazja godna świętowania. Obchody zaczęliśmy 3 Maja habitatowska wycieczką w Beskidy, w której oprócz rodzin partnerskich, członków stowarzyszenia i pracowników wzięła udział kanadyjska grupa Global Village i przedstawiciele Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż.

W pierwszych dwóch tygodniach maja Kanadyjczycy wspierali Błękitny Krzyż w adaptacji pomieszczeń Ośrodka Readaptacyjnego w Bielsku-Białej oraz ośrodków terapii uzależnień w Czechowicach-Dziedzicach i Żywcu. Partnerstwo Habitatu ze Śląską Fundacją Błękitny Krzyż rozpoczęliśmy w zeszłym roku przeprowadzając większą część adaptacji przekazanych przez miasto domów na Ośrodek Readaptacyjny.

Dalsza, oficjalna część obchodów 20-lecia Habitatu w Polsce odbędzie się jesienią.

20-lecie Habitatu

ROZPOCZĘCIE SEZONU 2012

27 lutego rozpoczęliśmy sezon budowlany 2012. Jednocześnie rozpoczęliśmy nowy projekt we współpracy z Towarzystwem Pomocy im. Św. Brata Alberta. Jest to adaptacja prawie stuletniego budynku byłej szkoły w Świętochłowicach, jako domu dla ubogich, starszych, schorowanych, niepełnosprawnych i samotnych mężczyzn. Przyszli mieszkańcy domu zostaną do niego przeniesieni ze schronisk dla bezdomnych i innych ośrodków pomocy społecznej, jako do docelowego miejsca zamieszkania. Pracownikom tych instytucji zapewni to większe możliwości pracy z tymi bezdomnymi, którzy rokują możliwość powrotu do niezależnego życia.
Już w pierwszym tygodniu pracy wsparła nas grupa Global Village z Uniwersytetu Chuo w Tokio. "Po trzęsieniu ziemi w Japonii wielu wolontariuszy z różnych krajów przyjechało do Japonii walczyć ze skutkami kataklizmu." – mówiła Nanako Himi – "Uświadomiłam sobie wtedy, jak ważna jest pomoc ludziom w innych krajach. Mój brat pracował w na budowie Habitatu w Gliwicach 2 lata temu, gdy uczyliśmy się w Międzynarodowej Szkole w Dusseldorfie. Gdy dowiedziałam się, że grupa studentów z mojego uniwersytetu zamierza przyjechać do Polski pracować przy projekcie Habitatu, nie zastanawiałam się ani minuty."
Gliwicki Habitat wspierał Towarzystwo już w przeszłości. Najpierw poprzez darowizny niewykorzystanych materiałów budowlanych, a w zeszłym roku poprzez pomoc w remoncie schroniska dla bezdomnych w Bojkowie i noclegowni w Gliwicach. Gdy Towarzystwo jesienią otrzymało od miasta Świętochłowice nowy budynek w dzierżawę, naturalnym było zwrócenie się o wsparcie do Habitatu.

Rozpoczęcie sezonu budowlanego 2012

PODSUMOWANIE SEZONU 2011

Sezon 2011 był dla nas bardzo pracowity. W pierwszej połowie roku kontynuowaliśmy zaczęty w ubiegłym roku remont przyszłego Domu dla Bezdomnych Kobiet w Bytomiu-Michowicach, który poprowadzi fundacja Integro. Budynek "Cisza Syjonu" powstał w 1905 roku, jako część kompleksu "Ostoja Pokoju" założonego przez Matkę Ewę von Tiele-Winkler. Do 1995 był on wykorzystywany jako sierociniec. Prace musiały zostać przerwane z powodu trudności w remoncie dachu. Na szczęście od połowy października mogliśmy kontynuować pracę. Zakończenie remontu planowane jest na przyszły rok.

Podsumowanie Sezonu 2011 - zdjęcie 1

Drugim z naszych projektów była pomoc w remoncie budynków, do których Śląska Fundacja Błękitny Krzyż przeniosła swój Ośrodek Readaptacyjny dla osób uzależnionych, bezrobotnych i byłych więźniów. Nasi wolontariusze wsparli mieszkańców ośrodka w adaptacji dwóch domów, które Błękitny Krzyż dostał od miasta w zamian za budynek, który Fundacja musiała opuścić.

Podsumowanie Sezonu 2011 - zdjęcie 2

Oprócz tych dwóch projektów, w Październiku zaczęliśmy partnerstwo z Towarzystwem Pomocy im. Świętego Brata Alberta, które prowadzi ponad 60 schronisk dla bezdomnych w całej Polsce. W tym roku pomogliśmy im w remoncie i rozbudowie schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Bojkowie. Planujemy kontynuować współpracę z Towarzystwem przy remontach i rozbudowach ich innych obiektów.

Podsumowanie Sezonu 2011 - zdjęcie 3

W ciągu tego roku gościliśmy 12 grup wolontariuszy z zagranicy, w tym uczniów ze szkół w Niemczech, Szwajcarii, Czech i Dubaju oraz grupy z USA, Kanady i Szwajcarii.

Pragniemy też podziękować firmie Credit Suisse, której pracownicy 6 razy w tym roku pracowali przy remoncie w Bytomiu-Miechowicach. Była to kontynuacja współpracy rozpoczętej dwa lata temu, która mamy nadzieje wyda jeszcze dużo owoców w przyszłości

Podsumowanie Sezonu 2011 - zdjęcie 4

SEZON 2011 ROZPOCZĘTY

Na przełomie lutego i marca wizytą wolontariuszy z Międzynarodowej Szkoły we Frankfurcie rozpoczęliśmy nowy sezon budowlany. W tym roku naszym głównym projektem jest remont historycznego budynku sierocińca przy ul. Matki Ewy 1 w Bytomiu-Miechowicach, w którym fundacja Integro będzie prowadzić schronisko dla bezdomnych kobiet. Zachęcamy także do obejrzenia materiału na temat wizyty uczniów z Frankfurtu zrealizowanego przez ITV Gliwice:

http://itv.gliwice.pl/filmy/2011_03/20110304_patrol.flv

źródło: itv.gliwice.pl - http://www.itv.gliwice.pl/artykul.php?id=4074

Sezon 2011 rozpoczęty

HABITAT GLIWICE WYBUDOWAŁ KOLEJNE 12 MIESZKAŃ

14 września był szczęśliwy dniem dla Habitatu i dla 12 rodzin. Ósmy budynek stanął na osiedlu Habitatu w Gliwicach. Rodziny otrzymały Pismo Święte i klucze. Uroczystość uświetniła obecność władz samorządowych, przedstawicieli władz konsularnych, kościołów oraz organizacji partnerskich. Budynek powstał w ciągu dwóch lat przy ogromnym zaangażowaniu rodzin oraz wolontariuszy krajowych i zagranicznych. W każdym roku w Gliwicach pracowało ponad 200 osób. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli ten projekt!

Habitat Gliwice wybudował kolejne 12 mieszkań

ROZPOCZĘCIE SEZONU BUDOWLANEGO 2010

W kwietniu oficjalnie rozpoczęliśmy nowy sezon budowlany. Gościliśmy w nim 3 grupy wolontariuszy. Dwie z nich to grupy Global Village z USA oraz Międzynarodowego Liceum w Dusseldorfie. Trzecią była goszczona 16 kwietnia grupa pracowników Credit Suisse z Wrocławia. Serdecznie dziękujemy firmie Credit Suisse za wsparcie naszej działalności.

International School of Dusseldorf

MARSZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO

22 marca Gliwickie Centrum Organizacji Pozarzadowych zorganizowało przemarsz Organizacji Pożytku Publicznego. Celem było zachęcenie mieszkańców Gliwic do przekazania 1% podatku dla gliwickich OPP. W wydarzeniu uczestniczyła trzyosobowa delegacja Habitatu.

Przemarsz Organizacji Pożytku Publicznego

ŚWIATOWY DZIEŃ CITI DLA SPOŁECZNOŚCI

W sobotę, 7 listopada, dziesiątka pracowników Citibanku Handlowego z okazji Światowego Dnia Citi dla Społeczności, pomagała na budowie habitatowskiego domu w Gliwicach. Grupa murowała ścianki wewnętrzne na poddaszu jednego z mieszkań. Poprzednio wolontariuszy z Citibanku gościliśmy w Gliwicach 2 lata temu. Fundacja Kronenberga sponsoruje zakup drzwi wejściowych do 5 mieszkań. W imieniu rodzin partnerskich dziękujemy wolontariuszom za doskonale wykonaną pracę a Fundacji za darowiznę.

Światowy Dzień Citi Dla Społeczności

SZKOLENIA BEZROBOTNYCH

W ramach projektu "Wirtualny Inkubator Gospodarki Społecznej" finansowanego przez Inicjatywę Wspólnotową EQUAL, Stowarzyszenie Habitat for Humanity Gliwice przeprowadziło projekt pilotażowy, który polegał na szkoleniu osób bezrobotnych, pragnących założyć spółdzielnię socjalną o profilu budowlano-remontowym i dzięki uczestnictwu w szkoleniu zdobyły umiejętności w budowaniu i remontowaniu mieszkań.

Habitat for Humanity Gliwice jest jednym z 17 partnerów Programu EQUAL, w którym wszyscy partnerzy dążą do wzmocnienia krajowej gospodarki społecznej (trzeciego sektora), a w szczególności usług na rzecz społeczności lokalnych oraz poprawy jakości miejsc pracy, a tym samym do zwalczania wszelkich form dyskryminacji i nierówności na rynku pracy. Zakończono ósmy z kolei w historii HfH Gliwice kurs teoretyczno-praktyczny dla kilkunastu osób skierowanych przez Powiatowy Urząd Pracy.

Projekt EQUAL